قدر خویش را بشناس!‎

ارسال شده توسط محمدمهدی همتی در ۳۰ام اردیبهشت ۱۳۸۹

در کتاب شریف «تصنیف غرر الحکم و درر الکلم» صفحه ۲۳۴، بابی تحت عنوان «عرفان القدر» آمده است که روایات ذیل آن تقدیم می‎شود.

تذکر این نکته مفید است که «قدر خویش را بشناس» گاهی به این معناست که «خود را ارزان نفروش!». اما در اینجا به آن معناست که «از حد خویش تجاوز مکن!»

ادامه مطلب …

شهادت مادر شیعیان تسلیت باد!

ارسال شده توسط محمدمهدی همتی در ۲۸ام اردیبهشت ۱۳۸۹

بخشی از منابع روایی ما به تاریخ حضرات معصومین(ع) اختصاص دارد.

چه خوب است در مطالعات تاریخی، به این منابع دست اول نیز توجه کنیم.

دو روایت زیر از جلد ۴۳ کتاب شریف «بحارالأنوار»، باب ۷، صفحه ۲۱۰ انتخاب شده است.

ابتدا نگاهی به ترجمه‏های موجود انداختم و متوجه شدم با متن فاصله بسیاری دارند. از این روی تصمیم گرفتم روایات را دوباره به فارسی برگردانم. اما پس کمی تلاش! این نتیجه حاصل شد که حق با مترجمین است، چرا که اساسا نمی‏شود چنین متونی را، آن‏گونه که حق مطلب اداء شود، به فارسی ترجمه نمود.

و اینک بشنوید! روضه مظلومیت اهل بیت رسالت را، پس از رحلت نبیّ مکرم اسلام(ص)، از زبان أمیرالمؤمنین علی(ع):

ادامه مطلب …

وسائل الشیعه

ارسال شده توسط محمدمهدی همتی در ۷ام اسفند ۱۳۸۸

کتاب گران‏قدر «وسائل الشیعه»، اثر فقیه بزرگ «شیخ حرّ عاملی»، در اگرچه فی‏الواقع مشتمل بر روایات حضرات معصومین(ع) است، اما کتابی فقهی محسوب می‏شود.

شیخ حرّ عاملی مشربی «اخباری» دارند و در ظاهر کتاب فقهی ایشان اثری از «اصول» دیده نمی‏شود. «وسائل الشیعه» تنها مشتمل بر روایات حضرات معصومین(ع) است و شیخ تنها در مواردی ذیل برخی روایات توضیحاتی نگاشته‏اند. روایات در قالب ابواب مختلف تقسیم‏بندی شده‏اند و عنوان هر باب در واقع نظر فقهی شیخ محسوب می‏شود. از این رو شاید برخی روایات ذیل چند باب آورده شده باشند و همچنین نگارنده برخی از روایات را «تقطیع» نموده و تنها بخش مرتبط با عنوان باب را ذکر کرده‏اند.

ادامه مطلب …

کدام اختلاف رحمت است؟

ارسال شده توسط محمدمهدی همتی در ۲۲ام مهر ۱۳۸۸

شهادت امام جعفر صادق(ع) بر حضرت ولی­عصر(ارواح العالمین لتراب مقدمه الفدا) و تمامی شیعیان آن ذوات مقدسه تسلیت باد.

***

مدت­هاست که دیانت مستمسک منافقین امروز انقلاب گشته تا بتوانند خود را در میان صفوف امت اسلامی جای دهند و با بهره­گیری از جهالت­ها و ناآگاهی­هایمان، نان به نرخ روز بخورند.

دم زدن از «خط امام» که دیگر نقل هر مجلس حضرات است. یادمان باشد که شناخت سطحی و دسته­چندم ما از «خط امام» چنین فرصت مغتنمی را برای امثال ایشان فراهم می­کند. بگذریم …

لابد از مدعیان آزادی بیان و صاحبان شعار دروغین «زنده باد مخالف من!» این روایت را شنیده­اید که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «اختلاف امّت من رحمت است.» و البته پس از آن هم دریایی از تفاسیر و توضیحات و …

اکنون تفسیر این روایت از زبان امام جعفر صادق(ع) خدمت دوستان عرضه می­­شود. باشد که بدانیم چگونه از ناآگاهی ما سوء استفاده می­کنند و تعابیر را وارونه جلوه می­دهند …

ادامه مطلب …


یادداشت‏‌های یک طلبه دارای حق کپی رایت می باشد .